geriausi-pasaulio-futbolininkai

Lionelis Messi, Levandovskis – geriausi pasaulio futbolininkai?

Kas yra geriausi pasaulio futbolininkai – Lionelis Messi, Kristianas Ronaldo ar Robertas Lewandowskis? Kaip nuspręsti, kuris iš jų geriausias? Ar įmuštų įvarčių kiekis svarbus? Kaip tada su gynėjais ir vartininkais? O gal piniginės dydis? Gal iškovoti titulai? Daug klausimų, daug kriterijų. Gvildensime ir įvertinsime geriausius.

robertas-levandovskis

Levandovskis Robertas

Natūralu, jog pradedame nuo geriausio. Dėl nuostabaus „įvarčių mašinos“ žaidimo praeitų metų sezone, ši pavardė skambėjo garsiai. R. Levandovskis – geriausias 2020 m. futbolininkas! Per paskutinius 13 metų futbolo karaliaus karūną pasikeisdami matavosi L. Messi ir C. Ronaldo, tik 2018 m. jų dvivaldystę pavyko nutraukti L. Modričiui iš Madrido „Real“.

Levandovskio karjera – tarsi nuoseklus lipimas laiptais. 2006 m. jis pradėjo rungtyniauti Lenkijos 3 lygos „Znicz Pruskow“ klube. Jau tada pasižymėjęs rezultatyviu žaidimu, per 59 rungtynes įmušdamas 36 įvarčius, jis savo klubą atvedė į 2 Lenkijos futbolo lygą. Po dviejų metų perėjęs į Poznanės „Lech“, jame dykai duonos nevalgė ir tapo šalies čempionu. Po dviejų metų jis buvo pastebėtas Dortmundo „Borussia“ vadovų. Vėl nuoseklus kilimas, šį kartą patekimas į Bundesliga, kurioje iki šiol rungtyniauja nuo 2010 metų. Svarbu pažymėti, jog auksinis Vokietijos berniukas vos vieną sezoną neiškovojo Vokietijos čempiono titulo.

Po keturių sėkmingų metų Dortmunde jis perėjo į pajėgiausią Miuncheno „Bayern“ klubą. Realizuoti visi įmanomi pasiekimai klubiniame čempionate. Laimėti Lenkijos ir Vokietijos čempionatai, taurės, supertaurės. Praeitais metais laimėta ir Čempionų lyga, finale įveikiant Prancūzijos „Paris Saint-Germain“ klubą rezultatu 1-0. Pastarąjį kartą „Bayern“ Čempionų lygoje buvo triumfavęs 2012–2013 m. sezone, kai finale pranoko Dortmundo „Borussia“, už kurią tuo metu žaidė R. Levandovskis. Po triumfo klubuose pagaliau atėjo pasaulinė pripažinimo šlovė metų futbolininko rinkimuose.

Ar turi dar motyvacijos R. Levandovski? Taip, turi. Visų žvilgsniai krypsta į Lenkijos futbolo rinktinę, kurios kapitonas ir yra R. Levandovski. Tiek Europos, tiek ir pasaulio čempionatuose ilgus metus lenkai neįveikia atrankos arba čempionatus baigia pirmuosiuose etapuose. Nors 1974 ir 1982 m. rinktinės iškovoti bronzos medaliai pasaulio čempionate atrodo kaip miražas, bet 2016 m. Europos čempionate pasiektas ketvirtfinalis rodo ir šios rinktinės potencialą bei galimybę Robertui Levandovski įsidėti į trofėjų lentyną apdovanojimą iškovotą su Lenkijos rinktine.

Lionelis-Messi

Lionelis Messi

Dabar metas palyginimams kas geriau – M. Jordan ar L. James? Kas geriau – Lionelis Messi ar Pelė? Ar sulyginti laikotarpius ir kitus niuansus? Atsakymo čia nėra ir neturi būti. O dar tas amžinasis klausimas kas geriau Messi ar Ronaldo? Nors laikmetis tas pats, jie abu įneša vienodą ir kartu skirtingą futbolo pagrindą bei dekoracijas. Ronaldo merginos įsimylėjo dėl grožio, o Lioneli dėl ko? Gal dėl vyriško kovingumo, o gal dėl konkurencijos?  Ir tas klausimas – Ar Lionelis Messi žais Europos čempionate? Ir tas dažnas atsakymas: taip. Tai nėra geografijos neišmanymas, tai tiesiog fikcija, jog Lionelis Messi yra labiau ispanas, nei Argentinos pilietybę turintis futbolininkas.

Šio futbolininko karjera prasidėjo tarsi pasaka apie bjauriojo ančiuko virtimo į dailiąją gulbę. Kaip ir visi Pietų Amerikos vaikinai, jis alpo dėl futbolo, bet 13-metį sustabdė diagnozuotas augimo hormono – somatotropino trūkumas. Brangus, tuo metu kasmet 900 dolerių kainuojantis gydymas, buvo milžiniška našta namų ūkiui. Dilema – ar nutraukti futbolą ar…?

Antrasis variantas buvo tarsi išsigelbėjimas visom prasmėm. Jo talentą pastebėjo „Barselona“ treneris K. Reksačas ir pakvietimas į klubą buvo išsigelbėjimas. 13-metis Lionelis neliko skolingas, beveik kiekvienose rungtynėse įmušdamas po įvartį. Pradėjęs karjerą pagrindinėje sudėtyje įvarčių mušti nenustojo. Pinigai augo, bet nuo jų galva nesusisuko. Gavęs pasiūlymą atstovauti Ispanijos rinktinei jis ryžtingai jo atsisakė. Toliau, šlovės akimirkos – nuo 2004 metų eilinį kartą laimėtos Ispanijos pirmenybės ir taurės. Keturis kartus laimėta UEFA Čempionų lyga (2005–06, 2008–09, 2010–11, 2014–15 m.). o kiek dar asmeninių apdovanojimų? O kur dar ką pasiimti? Rinktinė? Nors žemyno čempionate tenkintasi 2 ar 3 vieta, tikslas lieka pirmoji. O pasaulio čempionate, lyginant su D. Maradonos pasiekimais, liko neišarti dirvonai. Brazilijoje 2014 metais užimta 2 vieta ir tai viskas. Yra kur tobulėti.

kristianas-ronaldo

Kristianas Ronaldo

Jeigu Lionelis Messi yra sėslus žmogus, tai Kristianas Ronaldo kitoks. Nors nėra jisai klajoklis, bet jau išbandė skaniausius produktus nuo futbolo švediško stalo. 1999-2003 m. Lisabonos „Sporting“, 2003-2009 m. Mančesterio „United“, 2009-2018 m. Madrido „Real“ ir dabar Turino „Juventus“. Brandūs keturi klubai jo karjeroje. Tai tarsi A. Sabonis, kuris išlaikė pastovumą, laiką ir vertę. Karjeros pradžia buvo tendencinga panašiems talentams. Debiutas Portugalijos lygoje įvyko kai jam buvo vos 17. O 18-metis Ronaldo jau buvo „MU“ klubo narys. Portugalijos rinktinėje irgi – debiutas 18-metų. 2008 m. Manchester United sudėtyje tapo UEFA Čempionų lygos nugalėtoju. O 2009 metais – pasaulio rekordas. 2009 m. už 80 milijonų svarų sterlingų sumą jis perėjo į Madrido „Real“ klubą ir tapo pačiu brangiausiu futbolininku pasaulio istorijoje. Klubui C. Ronaldo skolingas neliko – tą pati sezoną tapo visų laikų rezultatyviausiu futbolininkų Ispanijos lygoje.

Pasiekęs viską kas įmanoma Anglijoje, nėrė į „senąją senjorą“ – „Juventus“ klubą. Ten irgi rezultatyvumo mašina nesustojo ir jau per pirmąsias 10 rungtynių pelnė 14 įvarčių. O dabar metas rinktinei. Nors tūlas futbolu nesidomintis, bet į galutinę statistiką pažvelgęs futbolo sirgalius pamatytų, jog ir Portugalijos rinktinėje futbolo mašina C. Ronaldo yra vienintelė ir stipri. Daug kas iš mūsų prisimena kelis jo įmuštus įvarčius Liepkalnio stadione. Pasaulio čempionate rinktinė 2006 metais buvo atvesta į 4 vietą, pagal reglamentą įteikti medaliai, bet tai dar ne riba futbolo senuku tapusiam C. Ronaldo. Europos čempionatai buvo sėkmingesni. Tiesa, 2004 metais namuose finale buvo pralaimėta stebuklingą antifutbolą žaidžiančiai Graikijos rinktinei. Galiausiai sekė triumfas 2016 metais Prancūzijoje.

Manuelis-Neueris

Manuelis Neueris

Renkant geriausius, akys paprastai krypsta į puolėjus. Jei pažiūrėsim primityviai – juk jie muša įvarčius, vadinasi sprendžia komandos likimą. Bet futbolas yra komandinė sporto šaka ir viskas prasideda nuo gynybos. Jei akyse išlieka gražiai įmuštas įvartis, tai ne ką mažiau svarbu ir efektingai apsaugoti vartai. Nuo Rusijos futbolo žvaigždės L. Jašino eros, didesnis dėmesys skiriamas ir vartininkams. Manuelis Neueris 2020 metais buvo išrinktas geriausiu pasaulio vartininku, rinkimuose įveikęs Alissoną (Brazilija, „Liverpool“) ir Janą Oblaką (Slovėnija, Madrido „Atletico“), o vietinėse Vokietijos pirmenybėse iškovojo vartininkams svarbu titulą – „išsaugotų sausų“ vartų rekordą. Sausio pabaigoje M. Neueris užfiksavo „sausus vartus“ 197 kartus, kai Vokietijos čempionato mače nepraleido įvarčio, taip pralenkdamas kitą legendinį vartininką O. Kahną, kuris „sausus“ vartus buvo išsaugojęs 196 kartus. Pažymėtina, jog M. Naueriui pasiekti šį „titulą“ pavyko per 423 rungtynes, kai O. Kahnui prireikė 557.

Neblogi ir paskutiniai karjeros metai: iškovotas antrasis Čempionų lygos titulas, eilinį kartą laimėta Bundeslyga, pergalė geriausio metų vartininko rinkimuose ir rekordas „sausų“ vartų nominacijoje. O kelias link šių titulų nebuvo lengvas. Karjera pradėta 2001 m. „Schalke 04“ jaunimo klube, toliau sekė 2004-2008 m. „Shalke“ antroji komanda, kol 2006 m. pavyko prasimušti į pagrindinę „Shalke“ komandos sudėtį. Vėliau – jau nuo 2011 metų tvirtas ir savo pozicijų neužleidžiantis Miuncheno „Baeyrn“ vartų sargas. Susiklosčius netikėtomis aplinkybėmis, Nojeris 2010 m. pasaulio čempionate tapo pagrindiniu Vokietijos rinktinės vartininku. Geriausias pasiekimas – 2014 m. pasaulio futbolo čempiono titulas. Ar turi dar motyvacijos M. Naueris? Taip, pirmiausia dėl Vokietijos tautos mentaliteto – drausmės ir disciplinos, tiek kasdienybėje, tiek ir futbolo aikštelėje. Be to, pastovus sirgalių spaudimas siekiant maksimumo, tiek Miuncheno „Baeyrn“, tiek ir Vokietijos rinktinėje.

Dar keletas pasižymėjusių futbolininkų

Norint paminėti visus geriausius, reiktų parašyti enciklopediją, kurią sudarytų daug tomų. Iš dabar žaidžiančių futbolininkų būti priskirti prie geriausiųjų nusipelno De S. Neymaras ar Z. Ibrahimovičius bei brangiausių pirkinių lentynose esantys O. Dembele, G. Higuainas, R. Lukaku, A. Morata. Jei futbolininkas įsigytas už milžiniškus pinigus, vadinasi jis juos užsitarnavo geriausiems priskiriamu žaidimu. O taip pat nominacijose tarp geriausių dalyvavę : K. De Briune, T. Alcantara, S. Mane, S. Ramos, M. Salah, V. Van Dijk.

Nors futbolas nominacijose laikomas vyrų sportu, moterys, ypač Anglijoje, stengiasi pakelti ir jo kartelę. Viena iš jų – Lucy Bronze rungtyniaujanti „Manchester City“ klube. O kur dar praeities žvaižgdės Edison Arantes do Nascimento (labiau žinomas kaip Pelė ir nominuotas futbolo karaliumi), D.Maradona, vokietis Bekenbaueris, prancūzas Platini, portugalas Eusebijas, olandas Kruifas, aukščiau paminėtas vartininkas Jašinas? Kiekviena istorija turi savo didvyrius, o futbolo aikštelėje jų gausu įvairiais laikotarpiais.

Geriausi Lietuvos futbolininkai

Lietuvos futbolui rodant gležnus pozityvumo daigelius, būtina ir savame kieme ieškoti pranašų, kurie ateityje atneštų dar daugiau, nei trečioji vieta Tautų lygoje. Šlovingi 1987 metų laikai, kai vedant trenerio B.Zelkevičiaus buvo iškovota bronza Tarybų Sąjungos čempionate ar 1995 metais kai pritrūko tik vienos pergalės, kad patektume į Europos čempionato finalinį etapą, liko toli praeityje. Tuomet pirmaisiais smuikais griežė A. Narbekovas, V. Ivanauskas, A. Skarbalius, E. Jankauskas ir kiti. Dabar eilė atėjo pastarųjų dienų geriausiems. 2019 m. geriausias Lietuvos futbolininkas – Ernestas Šetkus.

Nuo 2010 metų, po įvairias Europos šalis keliavęs vartininkas, sėkmę atrado Izraelyje. 2018 m. sezone jis padėjo savo komandai Hapoel Haifa FC laimėti Izraelio futbolo taurę ir tais pačiais metais buvo išrinktas geriausiu lygos vartininku. 2018 ir 2020 metais geriausias Lietuvos futbolininkas – Arvydas Novikovas. Karjerą pradėjęs dar 2007 m. Visagino „Intero“ komandoje, ilgus metus žaidė Edinburgo „Hearts“, o 2020 m. tapo Lenkijos čempionu. Lietuvos futbolo rinktinėje jis yra įmušęs 12 įvarčių. Paskutiniai iš jų į Baltarusijos ir Kazachstano rinktinės vartus turėjo didelę reikšmę nedideliam Lietuvos futbolo atgimimui. Daugiau apie žymiausius Lietuvos futbolininkus

geriausi-lietuvos-futbolininkai

Ko reikia norint tapti geriausiu?

Visos geriausiųjų istorijos skirtingos ir kartu panašios. Vienų karjeros pradžia sunkesnė dėl gyvenamosios vietos ar šeimyninių aplinkybių. Kiti turėjo geras sąlygas ir vietoj to, kad namie žaistų „Playstation“, sunkiai dirbo su futbolo kamuoliu. Bet visus vienija tas pats – jausmas, kova, atkaklus lipimas karjeros laiptais. Netgi nėra svarbus gebėjimas atsidurti ten kur reikia, geras talentas save atranda visur. Geras talentas niekur neliks nepastebėtas.

Į viršų