xvi-europos-futbolo-cempionatas

Europos futbolo čempionatas 2020 – 2021

Sporto pasaulyje nėra didesnės šventės nei futbolo čempionatai. Ar tai būtų pasaulio futbolo, ar Europos pirmenybės, visuomet jaučiamas sujudimas medijose, atsiranda daug sirgalių – ekspertų, kurie nebuvo negirdimi visą klubinį sezoną. Pagyvėjimas juntamas ir lažybų kontorose. Po pernai metų epideminės sporto renginių bado vasaros, tikimasi atsigriebti šiais metais. Štai ir pirma gera žinia: Amsterdame, Baku, Bukarešte, Budapešte, Kopenhagoje, Glazge, Londone ir Sankt Peterburge Europos futbolo čempionatas 2020 – 2021 įvyks rungtynes galės aistruoliai galės stebėti ir gyvai. Dėl kitų miestų šis klausimas dar derinamas. Aišku, leistinas žiūrovų skaičius yra nevienodas, bet ir tai jau pergalė prisimenant, kad iki šiol komandoms tekdavo žaisti tuščiuose stadionuose.

europos-futbolo-čempionatas-2021-2020

Nagrinėjant istoriją, šis čempionatas yra „jaunas“, jo pradžia 1960 metai. Šiais metais įvyksiantis bus 16-tasis. Čempionatas bus jubiliejinis, jis švęs šešiasdešimtmetį. Jeigu seniau buvo įprasta, jog čempionatą organizavo viena šalis, nuo 2008 metų vienvaldystė baigėsi ir šis čempionatas bus tikra to žodžio prasme Europos, nes bus organizuojamas net 12-oje skirtingų šalių!

Keletas istorijos faktų:

  1. Nuo 2016 metų Europos čempionate rungtyniauja net 24-ių šalių futbolo komandos. O nuo 1960 iki 1976 metų finaliniuose etapuose varžėsi vos 4 komandos. Metams bėgant susidomėjimui čempionatu didėjant augo ir komandų skaičius.
  2. Nuo 2020 metų yra įvedama naujovė ir varžybų šeimininkas nėra automatiškai priskirtas prie Europos čempionato varžybų dalyvių, vietą jame jis turi išsikovoti kaip visi – įveikdamas atranką.
  3. Henri Delaunay. Ar nors vienam perskaičiusiam ką nors sako šis vardas? Ne? Tai yra pirmasis UEFA generalinis direktorius, kuris buvo pirmojo čempionato pradininkas. Deja, 1955 metais jis mirė, bet čempionatas startavo 1960 metais. Šio čempionato trofėjus yra žinomas kaip Hendri Delaunay trofėjus. Jis sveria 8 kilogramus, jo aukštis 60 centimetrų. Tai ir padėka, ir aukščiausias čempionato simbolis.
  4. Daugiausia, po tris kartus, Europos čempionėmis tapo Vokietijos ir Ispanijos komandos. Ispanija laimėjo 1964, 2008 ir 2012 metais ir buvo vienintelė komanda, kuriai tai pavyko padaryti du kartus iš eilės. Vokiečiai laimėjo 1972, 1980 ir 1996 metais. Kiti laimėjimai: du trofėjus savo sąskaitoje turi Prancūzija, kuri finaluose yra žaidusi tris kartus. Italija turi vieną laimėjimą, tačiau ji finalinėse rungtynėse taip pat yra žaidusi tris kartus. Po vieną laimėjimą turi TSRS, Danija, Čekoslovakija, Olandija, Graikija ir Portugalija.
  5. VAR (Video Assistan Referee) sistema Europos futbolo čempionate bus naudojama pirmą kartą. Nors šalių čempionatuose ši sistema, padedanti užfiksuoti lemiamus momentus naudojama jau senai, pagaliau ji bus įgyvendinta ir tarptautiniu mastu.

Europos futbolo čempionatai. Kas buvo anksčiau?

1960 metai

Pirmas blynas. Pirmasis Europos futbolo čempionatas. Sovietų Sąjungos rinktinės žaidėjas Viktoras Ponedelnikas per pratęsimą išplėšė pergalę savo komandai. Nugalėta Jugoslavijos rinktinė.

1980 metai

VFR – Vakarų Vokietijos dominavimas. Vokiečiai finale Romos olimpiniame stadione rezultatu 2-1 įveikė Belgijos rinktinę. Miuncheno „Bayern“ vadovas Karlas-Heinzas Rumenigge`as laimėjo auksinį kamuolį, Bernas Shusteris užėmė antrąją vietą, rezultatyviausiu tapo Klausas Allofas. Tai buvo Vakarų Vokietijos dominavimas ir komandos, ir individualių žaidėjų pasiekimais.

1984 metai

M. Platini metai. Pelnyti 9 įvarčiai – tai čempionatų rekordas ir prancūzų triumfas.

1988 metai

Oranžinė banga. Pirmąjį ir kol kas vienintelį kartą laimėjo Olandijos komanda. Tai buvo totalinis futbolas. Marco van Bastenas, Ruudas Gullitas, Frankas Rijkaardas ir Ronaldas Koemanas buvo Olandijos rinktinės varikliukai. Čempionatą vainikavo olandų pergalė prieš Tarybų Sąjungos rinktinę rezultatu 2-0. Antrąjį įvartį M. van Bastenas įmušė iš ypatingai aštraus kampo.

1992 metai

1992 m. laimėjo komanda kuri net neturėjo žaisti. Eilinis politikos kišimasis į sportą ir Jugoslavijos rinktinė pašalinama iš čempionato. Antrąją vietą atrankos grupėje užėmusi Danija netikėtai tapo čempionato dalyve. Danijos triumfas nustebino ir dėl fakto, jog tuo metu šalyje buvo vos vienas profesionalus futbolo klubas.

1996 metai

Gal pagaliau Anglija? Europos Futbolo čempionatas vyko Anglijoje ir daug kas tikėjosi, kad galbūt čia pagaliau išvysime šios šalies triumfą. Deja, svajonė krito pusfinalyje, po 11 metų baudinių pralaimėjus Vokietijai, kuri ir laimėjo finalą įveikdama Čekijos ekipą rezultatu 1-0.

europos-futbolo-čempionatai

2000 metai

Pirmasis čempionatas dvejose šalyse. 2000-ųjų čempionatas buvo pirmasis naujo formato turnyras, pirmą kartą vykęs dvejose šalyse – Belgijoje ir Nyderlanduose. Jame triumfavo prancūzai. Finale, per pratęsimą D.Treceguet pelnė „auksinį įvartį“.

2004 metai

Netikėtumas Graikija. Šį čempionatą laimėjo futbolo nykštukė Graikija. Negražų, gynybinį futbolą žaidę graikai finale įveikė Portugaliją. Dar prieš čempionatą medaliai buvo kabinami portugalams, kurių gretose buvo Luisas Figo, Deco, Rui Costa ir Cristiano Ronaldo.

2012 metai

Ispanijos laikas. Europos čempionatai nuostabūs tuo, jog nėra išreikšto vieno ar dviejų lyderių ir šlovės spinduliuose pasimaudo vis skirtingos komandos. Šie metai – ispanų. Jų rinktinė finale net 4:0 sutrypė Italiją ir laimėjo antrąjį Europos čempionatą iš eilės.

2016 metai

Pagaliau Portugalijos triumfas. Portugalijos rinktinė šiemet gins Europos čempionų titulą, iškovotą turnyre Prancūzijoje 2016 metais, kai finale nugalėjo šeimininkus prancūzus.

Europos futbolo čempionatas 2021. Kas mūsų laukia?

Žvelgiant į lažybų kontorų pasiūlą, prie favoritų laimėti čempionatą priskiriamos Prancūzijos, Anglijos ir Belgijos rinktinės. Kiek silpniau vertinami Vokietijos ir Ispanijos rinktinių šansai. Prancūzų priskyrimą prie favoritų lėmė veiksnys, jog nuo 2015 metų rinktinės marškinėlius užsivilks K. Benzema. Treneris Didier Deschamps’as nusprendė užkasti karo kirvį su Madrido „Real“ puolėju. Šio žaidėjo sugrįžimas sudarys įspūdingą puolimo trejetą kartu su Antoine’u Griezmannu ir Kylianu Mbappe. Be šių žaidėjų prancūzai neturi silpnų vietų ir kitose grandyse.

Pasak Anglijos rinktinės trenerio Garethas Southgate’o, jų komandos padėtis sunkesnė nei kitų. Jei daugelis komandų pateikė 26 Europos čempionate rungtyniaujančių žaidėjų pavardes, tai Anglijos atstovai pateikė 33. Priežastis – UEFA futbolo čempionato finalas tarp Mančesterio „City“ ir Londono „Chelsea“ ir galimybė gauti traumas. Šiuo metu didelių netekčių komanda neturi. Haris Keinas yra rezultatyviausias atrankos futbolininkas pelnęs 12 įvarčių. Gal pagaliau bus užkurta ir Anglijos futbolo mašina?

Belgija

Belgijos rinktinės žaidėjas Romelu Lukaku su kompanija irgi yra priskiriami prie favoritų laimėti čempionatą. O kompanija iš tiesų galinga, bent ant popieriaus lapo. 9 rinktinės futbolininkai rungtyniauja Anglijos „Premier“ lygoje, 4 žaidėjai – Vokietijos Bundeslygoje, po 3 – Ispanijos „La Liga“ ir Prancūzijos pirmenybėse, 2 – „Serie A“ čempionate Italijoje. Aukščiausias Belgijos komandos pasiekimas buvo 1980 metais antroji vieta. Gal laikas šiais metais?

Ispanija

Pagal lažybų kontoras yra antro plano favoritė. Pirmiausias akcentas – ši komanda bus be vieno komandos simbolių – S. Ramoso. 35-erių „Real“ kapitonui dar kovo mėnesį buvo diagnozuotas sausgyslės uždegimas kairiojo pakinklio semimembraniniame raumenyje. Buvo bandymų sugrįžti, bet pasirodo reikalinga ilgalaikė reabilitacija. Ispanijos rinktinė turi aibę savo šalies ar kituose pajėgiuose čempionatuose rungtyniaujančių futbolininkų, bet kas įdomiausia – kol kas paraiškoje nėra nei vieno Madrido „Real“ žaidėjo.

Vokietija

Kaipgi be jos. Viskas lyg ir savo vietose: rinktinės treneris Joachimas Lowas, Thomasas Mulleris ir Matsas Hummelsas dėl puikaus žaidimo klubuose ir vėl komandoje. Tarp svarbesnių žaidėjų šį kartą Vokietijos rinktinėje nebus „Barcelona“ vartininko Marco-André ter Stegeno ir puolėjo Marco Reuso. Vokietija visada buvo įdomi rinktinė, sau kelianti aukščiausius tikslus.

O jei dar žvilgtelti į grupes, tai A grupės favoritu lažybų kontoros priskiria Italiją, B grupės – Belgiją, C grupės – Nyderlandus, D grupės – Angliją, E grupės – Ispaniją, F grupės – Prancūziją ir Vokietija apylygiai. Ar bus netikėtumų? Mums sirgaliams tuo įdomiau.

UEFA Euro 2020 kovas Lietuvoje rodys LNK grupės TV kanalai: LNK ir BTV. Visos 51 rungtynės bus transliuojamos ir portale LNK.lt. Dėl UEFA Euro 2020 transliavimo teisių LNK sutarė dar 2017-ųjų metų rugsėjo mėnesį.

Į viršų