lietuvos-futbolo-federacija

Lietuvos Futbolo Federacija ir ne/logiški Seimo nutarimai

Laikinojo įstatymo – Dėl Lietuvos futbolo federacijos tiesioginio valdymo esmė

Lietuvos futbolo padangėje tikrai neturime kuo džiaugtis. Nors Vilniaus „Žalgiris“ pirmą kartą pasiekė Konfederacijų taurės grupės etapą, įvairaus amžiaus Lietuvos futbolo rinktinės pasiekusios dugną, kasasi vis žemiau. Vargo vakarienė su Farerų rinktine ar pralaimėjimas vos vienu įvarčiu Liuksemburgui nėra vaizdas, kuris tenkintų žiūrovą. Žinoma, Lietuvos Futbolo Federacija įvairiais būdais stengiasi pritraukti žmones į stadioną. Praeitame turnyre į rungtynes su Bulgarija žiūrovai buvo įleidžiami nemokamai, dabar rungtynėse su Farerais jiems irgi buvo suteikta nemokama galimybė „pasikultūrinti“.

sportas-futbolas

Sporto naujienos | Futbolas

Deja, išlepintam Lietuvos sirgaliui yra geriau užmokėti už bilietą kelias dešimtis eurų ir pamatyti senąją gerąją Liubinsko ar Zelkevičiaus treniruojama rinktinę, kai lygiosios su Italija ar Vokietija buvo nuostabus rezultatas, o pergalės prieš Albaniją – natūralus dalykas. Jau gerą dešimtmetį, o gal ir ilgiau net nesvajojame apie 1996 metų situaciją, kai B. Zelkevičiaus treniruojama Lietuvos rinktinė turėjo realią galimybę prasibrauti į pagrindinį Europos futbolo čempionato etapą. Tokios jau tos sporto naujienos futbole. Jau seniai tai pamiršome. Dabar nebeturime nei garsių lietuviškų pavardžių pajėgiose užsienio komandose, nei jokio doro pasiekimo klubiniame futbole („Žalgiris“ yra tik nedidelė išimtis iš taisyklės). Tiesiog ir pats Lietuvos futbolas yra niekam neįdomus. Per kokį kanalą stebėjome tragišką Lietuvos futbolo rinktinės žaidimą? Taip baisu, kad net neverta rodyti? Per kokį kanalą dabar stebime „Žalgirį“ tarptautiniame fronte? Žinoma, tai klubo rinkodaros problema, kad geriausias Lietuvos futbolas paslėptas „Viasat“ kamaroje, bet realiai Lietuvos futbolas niekam (beveik niekam) neįdomus.

Pastaruosius dvejus metus savo ir mūsų problemose skęstantis Lietuvos Respublikos Seimas nutarė įsikišti ir padaryti tvarką. Bravo! Taip, kažko reikia imtis. M. Majauskas ir L. Kasčiūnas parengė laikinąjį įstatymą „Dėl Lietuvos futbolo federacijos tiesioginio (LFF) valdymo“. Seimas šiam projektui pritarė. Jeigu galutiniam variantui būtų pritarta tuomet: a) būtų pakeista visa LFF valdžia b) būtų paskelbti nauji rinkimai c) Keistųsi dabartiniai organizacijos įstatai. Galutinis balsavimas dėl šio įstatymo priėmimo seime numatomas spalio 11 dieną. Įstatymo rengėjai teigia, jog šis įstatymas numatys, kad LFF valdymo organų nariais galės būti tik puikios reputacijos asmenys.

Ar sporto įstatymas galutinai nesugriaus futbolo likučių?

Šiuo įstatymu seimo nariai „grasino“ dar vasarą. Lietuvos Futbolo Federacijs ta proga atliko namų darbus ir pateikė FIFA ir UEFA užklausimą ar balandžio 30 d. vykusioje LFF konferencijoje priimti įstatai atitinka bendrus šių organizacijų reikalavimus. Atsakymas buvo teigiamas. UEFA ir FIFA pasiūlė nebent sudalyvauti darbo grupėje dėl geresnio Lietuvos Futbolo Federacija valdymo. Ar šis sporto įstatymas nepakenks Lietuvos futbolui? Yra rizikuojama nacionalinės rinktinės ir klubų suspendavimu FIFA ir UEFA organizuojamuose turnyruose. O taip pat netekti finansavimo iš šių tarptautinių organizacijų.

Garsiai patriukšmavome ir ką galime turėti? Dar labiau susilpnėjusią „A lygą“, kurioje nebūtų pajėgių žaidėjų iš užsienio? Ir neduok Dieve, tik draugiškas rinktinės rungtynes su Rusija ar panašiomis šalimis? Čia būtų baisiausias sapnas – atsidurti suspendavimo lentynoje kartu su agresore. Ar realu, kad tokiu atveju Lietuvos futbolas laikinai būtų ištrintas iš pasaulio žemėlapio? Laikinai, gali būti ir neapibrėžtam laikui, kol galutinai priprasime visiškai gyventi be savo futbolo. Pirmiausia, teisininkai pastebėjo galimą nusižengimą Lietuvos Konstitucijai. Neversime skaityti sudėtingo (dalinai) konstitucijos straipsnio, todėl komentuojame esmę. Ji tokia: jeigu „sudirba“ šis įstatymas, tuomet galima taip nuversti krepšinio, tinklinio, plaukimo ir t.t federacijas. Tauta, tokiu atveju, neturi teisės į bendrijas – kad ir kiek jas kursime, seimas užsimanys, nubalsuos, nuvers, pakeis.

lietuvos-sporto-istatymas

Tarptautiniai futbolo reikalai

Šiuo metu galiojantys FIFA ir UEFA įstatai įtvirtina asociacijų narių pareigą tvarkyti savo reikalus nepriklausomai ir be trečiųjų asmenų, įskaitant ir valstybės valdžios institucijas, įtakos. Ar seimo nariai bei solidžiai uždirbantys patarėjai tai skaitė? Juk buvo rašyta. O abi tarptautinės organizacijos to nepaliks. Jos itin jautriai reaguoja į tokį įsikišimą. Tik ar seimo nariai sugebės apsiginti? Čia ne Lietuvos rinkėjai, čia jau reikia reaguoti rimčiau. Rinkėjas svarbus iki rinkimų, o FIFA ir UEFA imsis realių veiksmų.

Tiesioginis valdžios kišimasis gali būti nebent Rusijoje ar Baltarusijoje, ar šis įstatymas nebus kaip diktatorinės valstybės požymis? O kas būtų savame darže? Nuversta LFF valdžia, paskirtas laikinasis administratorius. LFF valdžios kreipimasis į konstitucinį teismą ir amžina karuselė. O rinktinės visiškai nematome, apie futbolo klubų pirmuosius turus ir pilnas tam kartui tribūnas pamirštame. Kiek ilgam? Gal metams? Gal dviem? O toliau nors ir dešimtmečiui, nes po dviejų metų net ištikimiausiam sirgaliui tampa nesvarbu. Šis įstatymas pirmiausia sustabdytų Vilniaus „Žalgirio“ žygį Europoje. Stabdomas būtų ne tik jis, bet ir išmokos skirtos „Žalgiriui“. Tiesa, už patekimą į grupės varžybas klubas jau yra apdovanotas, bet kur kiti pinigai galimi sėkmės atveju?

Šis valdžios įsikišimas gali kainuoti dar daugiau nei prieš tai surašyta. Tarkim, priimtas įstatymas, paskirtas laikinasis administratorius, per porą metų baigtas pertvarkymo procesas, mums tuo metu badaujant be tarptautinio futbolo, bet tai dar ne viskas. FIFA ir UEFA paprastai užima poziciją reikalaujančią atkurti pradinę situaciją kokia buvo iki valstybinių instancijų įsikišimo. Tai pat, netgi nepriėmus įstatymo, o sukėlus tokį valdžios šurmulį, UEFA galimai traktuos kaip valdžios kišimąsi į LFF veiklą. Tai gali būti priimtos kaip diktatūros apraiškos demokratinėje valstybėje. Visa laimė kol kas UEFA ar FIFA nesiima drastiškų veiksmų ir kviečia dialogui.

sporto naujienos futbolas

Ar turime kuo pakeisti dabartinius valdininkus?

Mindaugas Balčiūnas, Paulius Motiejūnas, Remigijus Milašius. Tai pavardės iš krepšinio pasaulio. Tai krepšinio vadybos genijai. M.Balčiūnas praktiškai laikė ant pečių 2011 metų Europos krepšinio čempionatą ir dabar sėkmingai darbuojasi LKF. P.Motiejūnas ištraukė Kauno „Žalgirį“ iš bankroto gniaužtų net dukart, suformavo trenerių kolektyvą ir kartu su Š.Jasikevičiumi atvedė „Žalgirį“ į Eurolygos TOP4. R.Milašius pavertė LKL stipriu ir įdomiu turnyru. O kokius žmones turi futbolas? Ar nuvertus dabartinę vadovybę nebus tą pati panelė, tik kita suknelė? Taip, rezultatai tragiški, taip, reikia permainų, bet nuversti vadovybę vien dėl nuvertimo nėra išmintinga. Šioje dalyje tenka prisiminti vadybos svarbą. Dažnai, net ir šiomis dienomis girdime panieką, kad vadyba, tai ne mokslas. Taip kalbėti gali tik neišmanėliai. Šiandien Lietuvos futbolui reikia ne tiek futbolo žinovo Lietuvos Futbolo Federacija kabinetuose, kiek bent panašių sporto vadybos asų kokius turi krepšinis.

Laikinojo įstatymo projekte teigiama, jog laikinasis administratorius turės užtikrinti sklandžią federacijos veiklą iki kol bus išrinkti pastovūs LFF valdymo organai. Kiek tai užtruks? Ar dabartiniai vadovai nušalinimo atveju nepradės žaisti M.Majausko ar L. Kriščiūno praeities kortomis? Ar neprasidės begaliniai nešvarūs žaidimai, kurie užkonservuos visiškam sąstingiui Lietuvos futbolą? Gražus seimo siekis – Lietuvos Futbolo Federacija valdymo organuose turėti tik nepriekaištingos reputacijos asmenis. Tokia tiesa yra įrašyta ir FIFA įstatuose. Tegul šis gražus siekis būna realiai įgyvendintas ir nebūtų vien keitimas dėl keitimo.

Į viršų