mirė brazilijos legenda pelė

Legendinis futbolininkas Pelė: legendos istorija

Edisonas Arantesas do Nasimentas. Ką eiliniam futbolo sirgaliui reiškia šis kažkoks užkoduotas pavadinimas? Sąžiningai, jei neskaitytumėte straipsnio pavadinimo ir nežiūrėtumėte į nuotrauką ar galėtumėte atsakyti apie kokį futbolininką bus rašoma? Interpretacijų galima gauti įvairių, bet šifruotė paprasta – legendinis futbolininkas Pelė. Brazilai turi oficialias pravardes ir viena iš jų dabar jums matoma. Tai ši pravardė ar futbolininko Pelė vardas matomas stipriai dar šiandien visame pasaulyje. Netgi pats Pelė nors ir buvo labai kuklus, bet savo populiarumą prilygino su Jėzumi Kristumi.

Edisonas Arantesas do Nasimentas

Pelė vaikystė

Pelė gimė jau turėdamas futbolininko genus. Tėvas buvo populiarus futbolininkas, galima sakyti, tuometinis futbolo žvaigždė. Pirmasis kamuolys iš tėvo draugo gautas šešerių, 11 metų vaikas pakviestas į mėgėjų futbolo komandą, 15-metis patenka į legendinį „Santos“ profesionalų klubą, po vienos peržiūros kišenėje kontraktas. Kažkuom panaši Leoneli Messi istorija. Panašu, bet Leoneli Messi reikėjo jau tada minimalių medikų pagalbos, apie Messi jau tada sukosi milžiniški pinigai. O Pele istorija yra tipiška Pietų Amerikiečio gyvenančio Brazilijoje ar Argentinoje. Nusišypsojo šansas ir reikia už to šanso kabintis. Antrą kartą apie galimybę Pele nereikėjo kalbėti. O galbūt ir tas talentas kaip pas Arvydą ar Domantą Sabonius, kuris perduodamas automatiškai ir belieka „tik“ alinančiai dirbti ir dirbti.

O Pelė dirbo. Jau pirmose rungtynėse pelnė net 4 įvarčius. Dar vėliau jis jau rezultatyviausias lygos futbolininkas. Naturalu, toliau nacionalinė rinktinė. O toliau – tuometinė futbolo vergovė. Pelė tampa „Santos“ futbolo nuosavybe ir neparduodamas jokiems kitiems klubams. O žaidėjui nemokami jokie milijonai. Ir tai tęsėsi 18 metų. Kaip kokia Tarybų Sąjunga. 1265 rungtynės – 1124 įvarčiai. 2 žemyno ir dvi tarpžemyninės taurės. 6 kartus Brazilijos čempionas.

O kaip gi rinktinės reikalai?

Natūralu, gal todėl jis geriausias planetos futbolininkas, nes toks vertinimas gimsta pasiekus daug su savo rinktine. Debiutas nacionalinėje rinktinėje įvyko 1957 metais. Šešiolikmetis Pelė apšilo kojas ir jau kitais metais vyksta su komanda į pasaulio futbolo čempionatą, pusfinalyje įveikiama Prancūzija, finale Švedija. To čempionato herojus per abejas rungtynes įmušė 5 įvarčius. O toliau, kad ir koks plastiškas būtų kūnas, bet jį, deja, palaužia traumos. 1962 metai trauma, bet komanda ir be Pelės pagalbos iškovojo pasaulio čempionato taurę. Traumos tęsėsi ir 1966 metais, o Brazilijos rinktinė iškrito grupių etape. Atgimimo metai 1970 m. Tai trečiasis ir paskutinis Pelė laimėtas pasaulio čempionatas. Per visą čempionatų istoriją žaisdamas 14 rungtynių įmušė 12 įvarčių.

1974 metai – laisvės metai. Baigėsi jungas su „Santos“ klubu ir 7 milijonų dolerių kontraktas su Niujorko „Cosmos“. Amerikiečiai įgyvendino savo svajonę 1977 metais laimėdami JAV čempionatą. Pelė – nebuvo futbolininko pravardė. O Rei – karalius ir Perola Negra – juodasis perlas buvo šio futbolininko pravardės.

Įdomiausi faktai iš futbolininko Pelės karjeros

 • 2000 metais kartu su D. Maradona pripažinti šimtmečio futbolininkais. Kodėl abudu? Toks buvo laikmetis ir kiekvienas pasižymėjo daugiau ar mažiau, o kurį reiktų išskirti buvo dilema. Abu per geri, kad būtų antri.
 • Be 1958 metų kaip geriausias jaunasis žaidėjas ar 1970 metų kaip geriausias pasaulio čempionato futbolininkas, Pelė laimėjo FIFA ordiną „Už nuopelnus“ 1984 metais. O baigęs karjerą daug dėmesio skyrė visuomeninei veiklai, todėl 1993 metais tapo UNESCO geros valios ambasadoriumi.
 • Pelė jaunystėje persikėlęs į Bauru miestą gyveno skurdžiai ir uždarbiavo arbatos parduotuvėje. Dėl nepritekliaus futbolininkas Pelė negalėjo įsigyti futbolo batelių, todėl žaisdavo tik su kojinėmis į jas prikimšdamas laikraščių.
 • Gimtajame Pelė klube „Santos“ karjerą pradėjo ir Neymaras. Pastarasis nesenai Brazilijai blogai pasibaigusiame pasaulio čempionate turėjo galimybę aplenkti Pele rezultatyviausių futbolininkų kategorijoje, bet to nepavyko, kol futbolo karalius dar buvo gyvas. Kolkas 77 įvarčių rekordas priklauso Pelė.
 • Pelė tapo geriausiu futbolininku tapo tuomet, kai tapo vieninteliu futbolininku pasaulyje iškovojusiu tris pasaulio čempionato titulus.

legendinis futbolininkas pelė

 • Gineso rekordas – 1279 įvarčiai, kolkas tai nepajudinamas titulas.
 • O kaip čia futbolo karalius Pelė nežaidė Europoje? Jį medžiojo ir „Machester United“, Madrido „Real“, „Senoji senjora – Juventus“, bet klubai negalėjo atsilaikyti prieš „Santos“ įtūžusius sirgalius.
 • Legenda paskutines rungtynes sužaidė atsisveikinant simboliškai aikštelėje tarp „Cosmos“ ir „Santos“ komandų.
 • O koks gi karaliaus asmeninis gyvenimas ? 7 vaikai ir gyvenimas Brazilijoje. Pelė buvo vedęs tris kartus ir žmonės kalba, jog turėjo daug meilužių.
 • Su Diago Maradona jie nebuvo draugai. Jeigu futbolinkas Pelė buvo gerietis, Maradonai dažnai buvo kabinama blogiuko pravardė.
 • 1997 metais jis gavo britų riterio apdovanojimą.
Į viršų