Futbolo istorija: stalo, salės, amerikietiškas futbolas

Dabartinio sporto karaliaus futbolo istorija kūrėsi dar prieš Kristų. Egzistavo įvairūs žaidimai, kurie buvo panašūs į futbolą. Pavyzdžiui, senovės Kinijoje kasdieniams mankštos pratimams paįvairinti buvo sugalvotas žaidimas pavadinimu „Tsu chu“. Žaidimo aikštelė buvo stačiakampio formos ir žymiai mažesnė nei dabartiniai stadionai. Greitai šis žaidimas, turintis daug panašumo į futbolą, išplito ne tik Kinijoje, bet ir kitose Azijos šalyse. O štai dar senovės Graikijoje, per pirmąsias olimpines žaidynes buvo žaidžiamas žaidimas „Sphairomachia“. Pagal žaidimo pobūdį, tai dabartinio futbolo ir bokso mišinys. Romos imperijoje buvo žaidžiama į futbolą panašūs – „Harpastum“ ir „Follis“ žaidimai. Italijoje buvo žaidžiamas tipinis futbolo atitikmuo – „Calcio“.

futbolo-kamuolys

Tradicinio futbolo istorija

Tikrojo futbolo istorija prasidėjo 1848 metais Anglijoje. Jo atsiradimo kaltininkai – švietimo įstaigos. Kembridžo universitetas inicijavo susitikimą tarp kolegų iš Eton, Harrow, Rugby Shrewsbury ir Winchester mokyklų. Jo metu buvo aptartos žaidimo taisyklės. Pradėjo kurtis mėgėjiškos komandos, bet vieningų žaidimo taisyklių nebuvo. Sparčiai futbolo istorija ėmė vystytis po dviejų asociacijų – regbio ir futbolo atsiskyrimo 1863 metais ir Anglijos Futbolo Asociacijos susikūrimas. Šio organo pagrindinė veikla buvo taisyklių kūrimas. Palaipsniui bendradarbiaujant su įvairiais universitetais, buvo sukurtos Anglijos Futbolo Asociacijos taisyklės – pirmosios oficialios futbolo taisyklės pasaulyje. Dar vienas svarbus istorinis įvykis – tais pačiais metais įkurtas ir pirmasis profesionalus futbolo klubas –„Sheffield Football Club“.

Pirmasis turnyras suorganizuotas 1872 metais. Jis egzistuoja ir dabar. Tai Futbolo Asociacijos Iššūkio Taurė (FA Taurė). Tais pačiais metais buvo sužaistos ir pirmosios tarptautinės rungtynės tarp Anglijos ir Škotijos. 1882 metais buvo įkurta Tarptautinė Futbolo Asociacijų Taryba (ang. IFAB). Ją sudarė Anglijos, Škotijos, Airijos ir Velso futbolo asociacijos. Organizacijos misija – taisyklių kontrolė ir žaidimo populiarinimas. Anglijos čempionato pradžia – 1888 metai. Pirmame čempionate dalyvavo 12 komandų.

Už Anglijos ribų futbolas plito pakankamai greitai, todėl 1904 metais gegužės 21 dieną Paryžiuje buvo įkurtas futbolo valdymo organas – Tarptautinė Futbolo Asociacijų Federacija (pranc. FIFA). Pirmasis tarptautinis turnyras – 1908 m. Londono olimpiados metu vykusios futbolo varžybos. Didžiausias tarptautinis futbolo įvykis – 1930 metais Urugvajuje vykęs pirmasis pasaulio futbolo čempionatas. Šiuo metu tarptautinę futbolo asociaciją sudaro 209 šalys. Jos yra susmulkintos į papildomas asociacijas pagal regioną:

Futbolas Lietuvoje

Lietuvos futbolo pradėta 1912 metais, tarpmiestinėmis rungtynėmis tarp Vilniaus ir Kauno. Jas rezultatu 10-5 laimėjo Vilniaus komanda. 1922 m. buvo surengtas pirmasis Lietuvos futbolo čempionatas. 1923 m. Lietuva buvo priimta į FIFA. Pirmąsias tarptautines rungtynes Lietuva žaidė su Estijos komanda ir jas pralaimėjo rezultatu 0-5. 1924 m. Lietuvos rinktinė debiutavo Paryžiaus olimpiadoje. Savo vieninteles rungtynes ji pralaimėjo šveicarams rezultatu 0-9. 1933 m. Lietuva dalydavo atrankoje į pasaulio futbolo čempionatą ir pasirodymas buvo neblogas – užimta antra vieta.

Pirmosios moterų futbolo rungtynės sužaistos 1970 metais tarp Vilniaus „Elektrono“ ir Kauno „Atleto“. Laimėjo vilnietės rezultatu 4-1. 1982 metais prasidėjo legendinio Vilniaus „Žalgirio“ epocha. Komanda pateko į aukščiausiąją TSRS čempionato lygą. Ėmė kurtis aistruolių grupės. Taip atsirado ir legendinė Pietų IV sirgalių grupė. 1987 m. Vilniaus „Žalgiris“ iškovojo SSRS čempionato bronzos medalius. 1988 m. įvyko debiutas UEFA taurėje. Pirmąsias rungtynes žalgiriečiai namie įveikė Vienos „Austria“ rezultatu 2-0, bet išvykoje pralaimėjo 2-5. 1990 metais atkūrus nepriklausomybę, Lietuvos futbolo rinktinė sužaidė pirmas draugiškas rungtynes su Sakartvelo rinktine. Rungtynės baigėsi taikiai 2-2. Ko pasiekė Lietuvos futbolininkai galite susipažinti mūsų ankstesniame straipsnyje.

Stalo futbolas

Nors stalo futbolo tiksli atsiradimo data nėra nustatyta, manoma, jog jo tėvynė – Didžioji Britanija. Manoma, jog 1950 metais lauko žaidimas buvo perdarytas į stalo futbolą. Šis žaidimas išplito ir tarptautiniu mastu – Olandijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje. Po dviejų dešimtmečių stalo futbolas pasiekė ir Amerikos žemyną, kuriame taip išpopuliarėjo, jog buvo rengiami didžiuliai čempionatai. Didesniam stalo futbolo populiarinimui turėjo įtakos 2000 metais įkurta Pasaulio stalo futbolo federacija.

Struktūra

Komanda yra sudaryta iš trijų linijų. Pirmoji linija – eilė, kurioje išdėstyti 2 futbolininkai ir vartininkas (gynyba). Antroji linija – eilė, kurioje išdėstyti 5 futbolininkai. Trečioji linija – eilė, kurioje išdėstyti 3 futbolininkai puolėjai.

stalo-futbolas

Taisyklės

Kaip ir standartiniame futbole, taip ir čia, žaidimas pradedamas nuo monetos išmetimo nustatant, kurioje pusėje žais ir kam priklausys kamuolys. Prieš kiekvieną padavimą, žaidėjas valdantis kamuolį, turi pasiteirauti ar varžovas pasiruošęs. Atsakymui skirtos penkios sekundės. Varžovui atsakius, jog jis pasiruošęs, žaidimas pradedamas kamuoliukui esant ties antrąja linija. Norint perduoti kamuoliuką reikia laikytis tokių taisyklių: kamuoliuko padavimas į žaidimą atliekamas viduriniojo antros eilės žaidėjo. Prieš atliekant perdavimą kamuoliukas turi paliesti mažiausiai du antros linijos žaidėjus. Jei nesilaikome šių taisyklių, kamuoliukas atitenka varžovui. Kamuoliukui iškritus iš žaidimo lauko, jį į žaidimą paduoda varžovas pirmoje linijoje.

Rezultato fiksavimas

Įvartis įskaitomas, kai kamuoliukas pilnai kerta vartų liniją. Jei antros linijos žaidėjai iškart po kamuoliuko padavimo įmuša įvartį, įvartis neįskaitomas. Įvartis įmuštas į savo vartus užskaitomas, jei varžovas neatliko taisyklėse aprašytų neleistinų veiksmų. Pagal reglamentą atrankinės rungtynės žaidžiamos iki dviejų pergalių. Pusfinalis ir finalas – iki trijų.

Mirties zona

Taisyklėse egzistuoja sąvoka – „Mirties zona“. Tai zona, į kurią pakliūva kamuoliukas ir nei viena komanda negali jo pasiekti. Kamuoliukui patekus į „mirties zoną“ bet kurioje vietoje tarp antrųjų linijų, kamuoliukas perduodamas tai komandai, kuri jį lietė paskutinė. Jei kamuoliukas sustoja „mirties zonoje“ tarp 2-os linijos ir vartininko, kamuoliukas paduodamas vartininko ar gynėjų, su perdavimu 1-oje linijoje.

Pertrauka

Kiekviena iš komandų viename žaidime turi teisę prašyti dviejų pertraukėlių po 30 sekundžių. Pertraukėlių laikas: sustabdžius kamuoliuką, po įvarčio, kamuoliukui palikus žaidimo aikštelę arba sustojus „mirties zonoje“. Komanda valdanti kamuoliuką gali pertraukėlės prašyti bet kuriuo metu sustabdžiusi kamuoliuką. Pasibaigus pertraukėlei žaidimas tęsiamas nuo tos pačios eilės, kurioje buvo baigtas. Komandos tarp rungtynių turi teisę ilsėtis pusantros minutės.
Jeigu komanda po pusantros minutės nėra pasiruošusi žaidimui, ji gali būti apkaltinta žaidimo užlaikymu.

Taisyklės, pažeidimas, nuobaudos

Draudžiama daug kartų persukti rankenėles aplink savo ašį. Draudžiama žaidimo metu kilnoti ar stumdyti stalą. Tai pat privalu laikytis etikos normų – negalima įžeidinėti ar kalbinti varžovo. Už nusižengimus yra skiriamos nuobaudos. Gavus dvi nuobaudas komanda baudžiama baudos smūgiu nuo 3-ios linijos. Rimtesnėse varžybose dalyvauja teisėjai, jų sprendimai yra galutiniai ir neskundžiami.

Kita

Po kiekvieno žaidimo, kurio nugalėtoją sprendžia kelių rungtynių serija, komandos gali apsikeisti pusėmis. Kartą apsikeitus, tai daryti privalu iki tarpusavio dvikovos pabaigos. Kiekvienas iš žaidėjų gali žaisti tik tomis figūromis, kurios priskiriamos vienai ar kitai pozicijai
Pozicijų keitimą galima atlikti tik po įmušto įvarčio, kamuoliukui palikus žaidimo aikštelę, patekus į „mirties zoną“ ar pertraukėlės metu.

Salės futbolas

Šios sporto šakos tėvynė – Urugvajus. Prielaida jos išsivystymui buvo 1930 metais Urugvajuje vykęs pasaulio futbolo čempionatas. Salės futbolo pradininku yra laikomas mokytojas Juan Carlos Ceriani iš Montevideo. Priežastis – buvo reikalinga sporto šaka, kuri tiktų žaisti ir lauke, ir salėje. Pirmoji tarptautinė federacija įkurta 1965 metais Pietų Amerikoje. 1980 metais salės futbolas įgijo ir oficialų FIFA pripažinimą. Šiuo metu organizuojami įvairūs turnyrai visame pasaulyje. Salės futbolo varžybas organizuoja AMF (Asociación Mundial de Futsal).

Taisyklės

Žaidžia dvi komandos po penkis žaidėjus, leidžiamas neribotas keitimų kiekis. Maksimalus komandos narių skaičius įskaitant ir vartininką – 12. Aikštės danga – kietas, lygus grindinys. Pagal išmatavimus tinka krepšinio ar rankinio aikštelė. Žaidimo laiką sudaro du kėliniai po 20 minučių. Stabdant laiką dėl pražangų, keitimų ir pan. 4 sekundės yra skirtas laikas atlikti laisvam smūgiui ar vartininkui išmesti kamuolį į žaidimą, kitaip komanda praranda kamuolį. Priešingai nei tradiciniame futbole, vietoj įmetimo iš už šoninės linijos yra naudojamas išspyrimas. Varžovas privalo atsitraukti per 5 metus nuo išspiriančio futbolininko. Abiems komandoms leidžiama viena minutės pertraukėlė. Nuošalės nefiksuojamos. Jei žaidėjas pašalinamas iš aikštelės parodant raudoną kortelę, priešingai nei tradiciniame futbole, bet panašiai kaip ledo ritulyje, mažumoje žaidžiama 2 minutes arba kol varžovas įmuš įvartį. Priklausomai nuo rungtynių svarbos, teisėjauja du ar trys teisėjai.

sales-futbolas

Amerikietiškas futbolas

Tai yra futbolo ir regbio taisyklių kratinys. Jo gimimo data – 1869 m. lapkričio 6 diena Niubrunsviko mieste, JAV. Ratgerso (Rutgers) ir Prinstono (Princeton) universitetų komandos futbolo aikštėje sužaidė rungtynes, kuriose vyravo futbolo ir regbio žaidimo elementai ir taisyklės.

Aikštė ir vartai

Aikštė – stačiakampio formos, 110 metrų ilgio ir 49 metrų pločio. Aikštės galuose yra vartų linijos. Tarp aikštės pabaigos ir įskaitinės linijos yra 9,14 metrų zonos. Skersai aikštės kas 5 metrus yra nubrėžtos linijos. Jos reikalingos nustatyti atstumui iki įskaitinės zonos, taškų uždirbimui. Aikštelės galuose yra vartai, kuriuos sudaro du virpstai ir skersinis. Norint įmušti įvartį reikia pataikyti aukščiau skersinio tarp dviejų virpstų. Vartų struktūra panaši į regbio. Skersinis iškeltas į trijų metrų aukštį, atstumas tarp virpstų – 5,7 m.

Žaidimo laikas ir taisyklės

Kiekvienas kėlinys vadinamas – ketvirčiu. Žaidimo trukmė – 4 kėliniai po 15 minučių. Daroma 15 min pertrauka po antrojo kėlinio. Esant lygiam rezultatui, žaidžiamas 15 minučių pratęsimas. Laikas stabdomas jei kamuolys išlėkė už aikštės ribų, buvo uždirbti taškai, paimta minutės pertraukėlė ar nebuvo pagautas kamuolys perduodant į priekį. Nors varžybų trukmė 60 minučių, bet įvertinant stabdymus rungtynės trunka apie 3 valandas. Pratęsimas baigiamas bet kuriai komandai uždirbus taškus. NFL čempionate reguliariojo sezono metu fiksuojamos ir lygiosios.

Žaidimo esmė – epizodai. Naujo epizodo pradžioje kamuolys pastatomas į tą pačią vietą, kurioje jis buvo prieš tai buvusio epizodo pabaigoje. Komanda, kuri valdė kamuolį, pagal taisykles gauna 4 bandymus pernešti kamuolį 27,43 metrus. Jeigu per 4 bandymus komanda nesugeba įveikti nurodyto atstumo – kamuolys atitenka varžovams. Kiekvieną kartą, kai atakuojanti komanda perneša kamuolį už galinio žymeklio, pradinis žymeklis statomas ant linijos, kurioje yra kamuolys, tada žaidimas prasideda nuo pirmo bandymo. Kamuolys į ataką įvedamas metimu tarp kojų. Kai tik pradedamas žaidimas trečiame kėlinyje ir po uždirbtų taškų, kamuolys įnešamas spyriu nuo žemės.

amerikietiškas-futbolas

Kai baigiasi vienas epizodas ir prieš prasidedant naujam, abi komandos išsirikiuoja viena prieš kitą prie linijos, kur padėtas kamuolys. Centrinis žaidėjas tarp kojų perduoda kamuolį už jo stovinčiam įžaidėjui. Laikas kamuolio pernešimui į varžovų zoną. Tai atliekama dviem būdais – bėgama ir kamuolys perduodamas komandos draugui arba metamas į priekį, nors taisyklės tai rekomenduoja daryti tik vieną kartą. Epizodas, kaip svarbiausias žaidimo elementas baigiasi, jei puolantis žaidėjas su kamuoliu nugriaunamas ant žemės, išbėgama iš aikštės ribų arba pasiekiamas užribis, pažeidžiamos taisyklės arba komanda pelno taškus.

Tai tiek trumpai apie futbolą, jo atsiradimą ir populiariausias jo rūšis. Verta paminėti, kad dar yra įvairių atšakų, tokių kaip Kanados ar Australijos futbolas. Ne veltui sakoma, jog futbolas – sporto karalius. O kur dar kiti žaidimai, susiję su futbolu – kompiuteriniai futbolo žaidimai, futbolo lažybos ir pan.