a-lyga-tvarkarastis

A lyga 2021

A lygos čempionatas po truputį persirito į antrąją pusę. Stebint turnyro lentelę galima įžvelgti akivaizdų lygių skirtumą. Praeitame sezone, kuriame „A lygoje“ žaidė 6 komandos, stipriai atsiplėšę buvo Vilniaus „Žalgiris“ ir Marijampolės „Sūdūva“. Kauno „Žalgiris“ tvirtai buvo trečioje vietoje, kažkiek kaprizų rodė „Panevėžys“, o kitos komandos kapanojosi dugne. Pakalbėkime plačiau apie A lyga 2021 m.

a-lyga-2021

A lyga lentelė įpusėjus čempionatui – didelis lygių skirtumas

Žvelgiant dabar į turnyro lentelę, matome, jog pirmos keturios komandos – „Žalgiris“, „Sudūva“, „K. Žalgiris“ ir „Panevėžys“ sužaidę atitinkamai 19-20 rungtynių, turi surinkę 38-41 tašką. Vilniaus „Žalgiris“ iš kitų komandų išsiskiria savo biudžetu, kuris yra 1,5 milijono eurų ir gali didėti sėkmingai žygiuojant UEFA turnyruose, turėtų užsitikrinti čempiono titulą antrus metus iš eilės. Šį kartą neprognozuočiau jokių intrigų paskutiniame ture. Kova dėl 2-4 vietų šį sezoną turėtų vykti aštriai – jau dabar 2 ir 4 komandas skiria vos 2 taškai, įvertinant dar nevienodą sužaistą rungtynių skaičių. Šių komandų planuojami biudžetai prieš čempionato startą buvo apylygiai. „Panevėžys“ – 750 tūkstančių eurų, Kauno „Žalgiris“ – 800 tūkstančių eurų, Sūdūva – 900 tūkstančių eurų. Likę turai turės nemažai įtakos šių komandų vietų pasiskirstymui. Penktoje vietoje įsitvirtino įžūlūs naujokai iš Kauno – „Hegelmann-Litauen“.

Komanda, sužaidusi 23 rungtynes yra surinkusi 37 taškus, todėl galima prognozuoti, jog penkta vieta šiai komandai yra nepajudinama, nes laipteliu žemiau esantys Vilniaus „Riteriai“ atsilieka aštuoniais taškais. 7-9 vietas užimantys „Džiugas“, „Dainava“, „Banga“ turi po lygiai taškų. Čempionato autsaideris Kėdainių „Nevėžis“, kaip ir Lietuvos krepšinio lygoje, taip ir „A lygoje“ užimdamas paskutinę vietą savo miestui garbės nedaro. A lyga 2021 lentelė iš tiesų įdomi.

Lygių skirtumai

Kodėl reikėjo plėsti „A lygos“ dalyvių skaičių, kai išryškėja toks lygių skirtumas? Pirmiausia, mažas čempionato dalyvių skaičius gali sulaukti UEFA sankcijų – aukščiausia Europos futbolo organizacija dėl to gali tiesiog nepripažinti čempionato. Prieš keletą metų Lietuvos futbolą kankino sporto vėžio – lažybų skandalai, privertę iš „A lygos“, o kartu iš futbolo žemėlapio pasitraukti ne vieną garsų klubą. O kur dar COVID-19, kai dėl pandemijos mažėja rėmėjų klubuose? Todėl LFF mažinti čempionato dalyvių skaičių yra tiesiog rizikinga.

Toliau plėtra yra svarbi ir futbolo populiarinimui. Jei prieš tai čempionate komandas atstovavo vos keli Lietuvos miestai, dabar futbolo geografija išsiplėtė. Į sostinę iš giliausių Lietuvos kaimelių atvažiuoja žmonės ne tik pasigrožėti dangoraižiais ar nueiti į Akropolį. Nemažai sirgalių atvyksta ir į futbolo rungtynes. „Dzūkų tankų“ ar kitos sirgalių grupuotės kartais Vilniuje būna garsesnės už vietinius sirgalius. Bet kaip tada su lygiu skirtumu ir patrauklumu žiūrovui?

Bendra „Baltijos lyga“ ?

Šių metų kovo mėnesį Belgijos ir Nyderlandų futbolo atstovai perėjo link rimto žingsnio – bendro čempionato. Šis žingsnis užtikrintų profesionalių klubų ekonominį stabilumą ir sukeltų didesnį žiūrovų susidomėjimą. Imkime pavyzdį – Lietuvos klubinį krepšinį. Komandos visomis išgalėmis veržiasi žaisti Europoje. Savu laiku buvo Baltijos krepšinio lyga, VTB lyga, dabar žaidžiama Eurolygoje, Europos taurėje, FIBA Čempionų lygoje, taip stengiantis surinkti didesnį žiūrovų kiekį, tuo pačiu ir pelną. Lietuvos klubinis futbolas tenkinasi vienu ar dviem turais Europoje, kai kam sėkmingai pavyksta nukeliauti ir link trečio turo, bet visada durys užsitrenkia prieš grupės etapus.

Norint sumažinti lygių skirtumą „A lygoje“, gal būtų galimybė. jog tarkim, keturi pajėgiausi klubai Lietuvos čempionate žaistų mažiau rungtynių, bet dalyvautų bendroje Baltijos šalių lygoje. Apie tokią lygą, Latvijos futbolo atstovų iniciatyva buvo kalbama dar 2005 metais. Lietuviai dėl niekam nesuprantamų priežasčių net nesvarstė šio pasiūlymo. Vėliau prie šio klausimo buvo grįžta 2013 metais, taip pat kalbėta apie „Gintarinės“ lygos įkūrimą, kuriame žaistų Lietuvos ir Latvijos klubai. „Jei aš nematau pinigų, tai nėra ko ir pradėti“ – taip kalbėjo tuometinis LFF prezidentas J. Kvedaras. Todėl šis pasiūlymas vėl buvo paliktas ateičiai. O dabar 2021 metais vykusiame rinktinių Baltijos futbolo turnyre buvo galima konstatuoti faktą, jog kaimynai mums per stiprūs. Pralaimėjome ir Latvijai, ir Estijai. Europos fronte Latvijos futbolo klubai tai pat gražiau atrodė. Todėl Latvijos atstovams gali būti jau ir neįdomus bendras čempionatas. O jis norint prikelti Lietuvos futbolą yra reikalingas.

a-lyga-lentele

A lyga tvarkaraštis ir dėmesys žiūrovui

Taigi, bendras Baltijos šalių futbolo čempionatas kol kas tik perspektyva, todėl grįžkime į „A lygos“ batalijas. Norint eiliniam sirgaliui apžvelgti tvarkaraštį, „A lygos“ svetainėje galima susidurti su keblumais. Nuspaudus tvarkaraščio skiltį, rungtynės yra pateikiamos turų formatu. Norėdamas pažiūrėti atskirai kiekvienos komandos rungtynių tvarkaraštį, tokios galimybės nesuradau. Malonu, kad centrinių rungtynių laikas yra fiksuotas – kiekvieną penktadienį 20:00. Žinoma, vasaros metu penktadienio vakaras gal nėra tinkamiausias centrinėms futbolo rungtynėms, bet kita vertus, vasarą numatyti kitą laiką, kuris patogus daugeliui sirgalių yra sudėtinga. Grįžtant prie tvarkaraščio pažymėtina, jog paskutinis turas yra numatytas lapkričio 24 dieną.

Įvertinus, jog paskutiniu laikotarpiu žiema Lietuvoje prasideda gerokai vėliau, data parinkta tinkamai. Žvelgiant į konkrečių komandų rungtynes, labiausiai domina komandų, užimančių 2-4 vietas tarpusavio susitikimų grafikas. Kas įdomiausia – Kauno „Žalgiris“ nei su „Sūduva“, nei su „Panevėžiu“ jau nesusitiks, o „Sūduva“ su „Panevėžiu“ tarpusavyje susitiks du kartus, po kartą namie ir išvykoje. Taigi, namų/išvykos rungtynes neturės didelės reikšmės. Iš „A lygos“ į pirmą lygą pagal reglamentą turėtų iškristi dvi komandos, bet įvertinant situaciją, jog per daugelį „A lygos“ gyvavimo metų iškrentančių komandų nebuvo, nes norinčių ir galinčių žaisti aukščiausioje Lietuvos lygoje dėl finansinių ar kitų kriterijų tiesiog neatsirasdavo, taip gali ir neatsitikti.

Į viršų