Futbolo-taisyklės-ir-nuostatos

Futbolo taisyklės ir nuostatos

Futbolas yra vienas populiariausių žaidimų pasaulyje.Tasyklės reglamentuoja, kaip turi būti žaidžiamas šis žaidimas, kad jis būtų nešališkas visiems futbolo rungtynėse dalyvaujantiems žaidėjams.

Kas yra futbolas? Tai sportinis žaidimas, kurio pagrindinė taisyklė yra ta, kad žaidėjas turi perkelti kamuolį link varžovų vartų linijos naudodamas bet kurią kūno dalį, išskyrus rankas ir plaštakas.

Žaidimo taisyklės buvo sukurtos 1863 metais ir laikui bėgant buvo atnaujinamos. Tačiau kokios yra pagrindinės futbolo taisyklės ir nuostatos?

Futbolo rungtynių tikslas

Pagrindinis futbolo rungtynių tikslas – įmušti daugiau įvarčių nei varžovų komanda. Futbolo rungtynių nugalėtoja skelbiama ta komanda, kuri po 90 minučių įmuša daugiau įvarčių, nei varžovų komanda.

Jei abi komandos įmuša vienodą įvarčių skaičių, skelbiamos lygiosios arba rungtynės tęsiamos per pratęsimą arba baudinių seriją, priklausomai nuo rungtynių pobūdžio.

Futbolo žaidimo taisyklės

Tai yra vienos svarbiausių futbolo žaidimo taisyklių:

• Futbolo rungtynėse dvi komandos žaidžia viena prieš kitą.
  • Kiekvienoje komandoje turi būti ne mažiau kaip 7 ir ne daugiau kaip 11 žaidėjų.
  • Futbolo rungtynėse žaidžia keturių kategorijų žaidėjai. Tai vartininkas, gynėjai, vidurio gynėjai ir puolėjai.
  • Kiekvienoje komandoje turi būti po vieną žaidėją, kuris būtų paskirtas vartininku. Jei vartininkas yra nušalintas nuo žaidimo, paskirtuoju vartininku gali tapti bet kurios pozicijos žaidėjas.
  • Kiekvienai komandai vadovauja kapitonas, kurio vienintelė oficiali pareiga – atstovauti komandai metant monetą prieš rungtynių pradžią arba baudinių mušimą.
  • Laimėjus monetos metimą, komanda gali pasirinkti pradinę žaidimo kryptį. Abiejų komandų žaidimo kryptis pasikeičia įpusėjus rungtynėms, prieš prasidedant antrajam kėliniui.

Kamuolio ir žaidėjų naudojamos įrangos taisyklės

Futbolo žaidimas žaidžiamas naudojant sferinį, specialiai sukurtą kamuolį, vadinamą futbolo kamuoliu, kurio skersmuo yra 68-70 cm (27-28 coliai), o svoris – 410-450 g.

Kamuoliai paprastai gaminami iš odos ir pripildomi oro iki žaidimui tinkamo slėgio.

Kiekvienas žaidėjas privalo dėvėti tinkamą įrangą, įskaitant standartinio futbolo žaidimo marškinėlius, šortus, avalynę ir ilgas kojines su apsaugomis.

Futbolo aikštės išmatavimai

Futbolo aikštės dydis yra viena iš pagrindinių futbolo normų. Nors tipinė žaidimo danga yra žolė, futbolas gali būti žaidžiamas ir ant dirbtinės dangos arba ant žemės paviršiaus:

Standartinis futbolo aikštės matmuo yra 105 x 69 metrai. Egzistuoja įvairių futbolo aikštės dydžių, tačiau aikštės dydis niekada negali būti mažesnis už tarptautinės futbolo organizacijos patvirtintą ilgį ir plotį.

Aikštės ilgis (vadinamas The Touchline), turi būti nuo 90 iki 120 metrų, o plotis (vadinamas Goal Line) – nuo 45 iki 90 metrų. Vartai yra kiekvienos vartų linijos viduryje ir yra 7,32 metro pločio.

Futbolo aikštė padalinta pusiau ir turi 9,15 metro spindulį.

Kitos svarbiausios futbolo aikštės zonos yra baudos aikštė, vartų zona ir baudos aikštelės. Vartų zona – tai stačiakampio formos zona, kurios centras yra vartai, prasidedanti 5,5 metro atstumu nuo abiejų vartų stulpų ir besitęsianti 5,5 metro į aikštę.

Baudos aikštelė – tai didesnė dalis aplink vartų zoną, esanti 16,5 m nuo vartų stulpų ir 16,5 m į išorę. Atliekant baudos smūgius, baudos aikštelės centras yra 11 m atstumu nuo vartų linijos. Kampinio lanko spindulys yra 1 m.

Futbolo aikštė

Standartinė futbolo aikštės schema:

futbolo-taisyklės-futbolo-aikštės-dydis

Sąžiningo futbolo taisyklės ir nuostatos

Šios taisyklės suteikia aukšto lygio reglamentaciją žaidimo vykdymui, užtikrinant teisingumą ir sąžiningumą visiems dalyviams

Kamuolio lietimas

Išskyrus vartininką, visi žaidėjai, žaidžiantys aikštėje, kamuolį gali liesti tik kojomis, krūtine arba galva. Vartininkas gali naudoti rankas, bet tik tam skirtoje vartų zonoje.

Klaidos ir drausminės kortelės

Futbole yra dvi drausminės kortelės: raudonos ir geltonos. Šios spalvos pirmą kartą buvo įvestos 1970 metų pasaulio futbolo čempionate ir nuo to laiko naudojamos iki šiol:

• Geltona kortelė reiškia, kad žaidėjui skiriamas įspėjimas.
  • Raudona kortelė reiškia konkretaus žaidėjo pašalinimą iš žaidimo.
  • Dvi geltonos kortelės per tas pačias rungtynes vienam žaidėjui taip pat reiškia žaidėjo pašalinimą iš žaidimo.
Futbolo-drausminės-kortelės-geltona-raudona

Pražangų smūgiai

Šie smūgiai skiriami po futbolo rungtynių metu įvykdytos pražangos ar netinkamo elgesio.

Pražangos smūgis (tiesioginis arba netiesioginis) atliekamas iš stacionarios padėties nuo pražangos vietos. Tiesioginiai baudos smūgiai leidžia tiesiogiai smūgiuoti į vartus.

Netiesioginis smūgis reiškia, kad prieš įmušant įvartį kamuolys turi būti paliestas bent dviejų žaidėjų.

Baudos smūgiai

Tai laisvasis baudos smūgis (11 metrų), skiriamas už šiurkščią pražangą vartų plote. Baudos smūgį gali ginti tik varžovų komandos vartininkas.

Jis atliekamas iš futbolo aikštėje pažymėtos baudos aikštelės.

Baudos aikštelėje gali būti tik įvartį mušantis žaidėjas ir besiginančios komandos vartininkas. Visi kiti žaidėjai turi būti už baudos aikštelės ribų ir už baudos aikštelės.

Prieš mušant kamuolį vartininkui leidžiama judėti, tačiau smūgio atlikimo metu jis privalo abiem kojomis stovėti ant vartų linijos.

Įmušus įvartį kamuolys yra žaidžiamas, o kiti žaidėjai gali įžengti į baudos aikštelę, kad pasinaudotų galimybę įmušti įvartį arba išgelbėti kamuolį.

Futbolo nuošalės taisyklė

Nuošalės taisyklė yra viena iš sudėtingesnių futbolo taisyklių. Ji įvardijama, kai puolantis žaidėjas yra prieš paskutinį gynėją, kai perdavimą atlieka per jį. Nuošalės zona sukurta tam, kad žaidėjai nesustotų prie varžovų vartų ir nelauktų perdavimo, kad galėtų pelnyti įvartį.

Būvimas nuošalėje reiškia, kad žaidėjas yra už paskutinio gynėjo, kai jam perduodamas kamuolys. Jei žaidėjas yra nuošalėje, skiriamas laisvas smūgis besiginančiai komandai.

Žaidėjas negali būti užfiksuotas nuošalėje savo aikštės pusėje. Jei kamuolys žaidžiamas atgal ir žaidėjas yra prieš paskutinį gynėją, laikoma, kad jis nėra nuošalėje.

futbolo-nuošalės-taisyklė

Kamuolys žaidime ar ne žaidime

Kamuolys yra žaidime, kai jis yra žaidimo aikštelėje ir teisėjas nesustabdė žaidimo. Jei kamuolys atsitrenkia į vartų stulpą, kampinį ar teisėjo vėliavėlę ir lieka aikštelėje, jis vis dar yra žaidime.

Kamuolys yra ne žaidime, kai jis visiškai peržengia galines arba vartų linijas, nesvarbu, ar jis yra ore, ar ant žemės.

Futbolo kamuolio įvedimas į aikštę

Jei kamuolys išeina iš žaidimo už galinių linijų, skaitomas užribis. Kamuolys skiriamas žaidėjui, kuris nelietė paskutinis kamuolio. Į aikštę jis grąžinamas rankomis.

Smūgis nuo vartų

Smūgis nuo vartų (Goal-kick) skiriamas besiginančiai komandai, kai kamuolys kerta jos vartų liniją, įvartis nebuvo pelnytas, o paskutinis žaidėjo prisilietimas buvo priešininkų.

Nors paprastai vartininkas atlieka smūgį nuo vartų, bet jį gali atlikti ir bet kuris žaidėjas, padėdamas kamuolį bet kurioje vartų ploto vietoje.

futbolo-taisyklės-smūgis-nuo-vartų

Kampinis smūgis

Kampinis smūgis skiriamas atakuojančiai komandai, kai paskutinis kamuolį paliečia varžovas ir kamuolys kerta vartų liniją, o įvartis nėra pelnytas. Puolančioji komanda atnaujina žaidimą padėdama kamuolį į vieną iš dviejų kampų, esančių arčiausiai tos vietos, kur kamuolys kirto vartų liniją.

Žaidėjų išsidėstymas futbolo aikštėje

Žaidėjų išsidėstymas nėra būtent viena iš futbolo taisyklių, tai yra futbolo strategija, kuri nustato, kaip komandos žaidėjai išsidėsto vienas kito atžvilgiu futbolo aikštėje.

Žaidėjo padėtis žaidėjų išsidėstyme paprastai apibrėžia, ar žaidėjui tenka labiau gynybinis, ar puolėjo vaidmuo.

Dažniausiai taktinės sistemos, ar žaidėjų pozicijos, apibūdinamos trimis arba keturiais skaičiais, nurodančiais, kiek žaidėjų yra kiekvienoje taktinės sistemos eilėje, pradedant gynyba ir baigiant puolimu.

Pavyzdžiui, „4-5-1” sistemos išdėstyme yra keturi gynėjai, penki vidurio gynėjai ir vienas puolėjas.

Žaidėjų-išsidėstymas-futbolo-aikštėje

Atsižvelgiant į tai, kaip komanda nori žaisti futbolo rungtynėse, naudojamos skirtingos taktinės sistemos. Komanda gali keisti sudėtis tarp rungtynių arba jų metu dėl tam tikrų taktinių priežasčių.

Keitimų skaičius futbolo rungtynėse

Panašiai kaip ir žaidėjų sudėtis, keitimų skaičius futbolo aikštėje taip pat yra tam tikra futbolo taktika.

Rungtynių metu vietoje tam tikrų žaidėjų gali būti keičiami kiti žaidėjai. Daugumoje futbolo varžybų leidžiama atlikti ne daugiau kaip tris arba penkis keitimus.

Dažniausios keitimo priežastys yra traumos, nuovargis, neefektyvumas arba taktinis keitimas. Pakeistas žaidėjas daugiau negali dalyvauti rungtynėse.

Futbolo rungtynių laikas

Viena iš pagrindinių futbolo žaidimo nuostatų yra futbolo rungtynių laikas.

Futbolo rungtynes (žaidimą) sudaro du kėliniai. Įprastinė kiekvieno kėlinio trukmė, arba žaidimo laikas, yra 45 minutės ir papildomas laikas, kurį skiria teisėjas kompensuoti žaidėjų keitimo pertraukoms arba traumoms.

Pratęsimas pridedamas prie rungtynių, kai pasibaigus pagrindiniam laikui nenustatomas nugalėtojas. Pratęsimas trunka 30 minučių (2 kėliniai po 15 minučių).

Žaidimo pradžia arba pratęsimas

Futbolo varžybos prasideda nuo centrinio taško pradedant kėlinį, arba vėl pradedamos arba po kiekvieno įmušto įvarčio. Komanda, kuri praleidžia įvartį, pradeda žaidimą iš naujo. Prieš pradėdami žaidimą iš naujo, žaidėjai turi būti savo komandos aikštės pusėje.

Futbolo teisėjai ir oficialūs sprendimai

Futbolo rungtynėms teisėjauja teisėjas, kuris turi visus įgaliojimus rungtynių metu vykdyti futbolo taisykles ir žaidimo įstatymus ir kurio sprendimai yra galutiniai.

Teisėjui padeda du teisėjo padėjėjai (dar vadinami linijiniais teisėjais) ir ketvirtas teisėjas, kuris padeda teisėjui ir prireikus gali pakeisti kurį nors teisėją.

Vartų linijos technologija ir VAR taikymas

Šiais laikais technologijos tampa svarbia futbolo taisyklių ir nuostatų dalimi:

Vartų linijos technologija naudojama siekiant nustatyti, ar kamuolys peržengė vartų liniją, ir taip nuspręsti, ar buvo įmuštas įvartis, ar ne. Į teisėjo laikrodį perduodamas signalas, rodantis, ar kamuolys kirto vartų liniją, ar ne.

Siekiant padėti futbolo rungtynių teisėjams ir ištaisyti teisėjo, dirbančio aikštėje, klaidas, buvo įvestas vaizdo teisėjo asistentas (VAR, Video Assistant Referees).

Peržiūrėjęs vaizdo pakartojimus aikštės pakraštyje esančiame monitoriuje, teisėjas gali pakeisti savo sprendimą arba likti prie savo pirminio sprendimo.

VAR gali būti naudojamas keturių tipų sprendimams peržiūrėti: įvarčiui patikrinti ir nustatyti, ar nebuvo pražangos įvarčio metu, sprendimams dėl raudonos kortelės, sprendimams dėl baudinių skyrimo ir pasitikslinant žaidėjo tapatybę, skiriant kortelę.

Išvados

Futbolo taisyklės nusako, kaip vyksta rungtynės. Pagrindinė idėja – įmušti daugiau įvarčių nei priešininkai. Kiekviena komanda turi 11 žaidėjų, kiekvienas su savo vaidmenimis.

Drausminės nuobaudos yra geltona ir raudona kortelė. Technologijos, tokiomis kaip VAR, padeda teisėjams priimti teisingus sprendimus.

Futbolo aikštės matmenys yra standartiniai, o rungtynės trunka 90 minučių, su galimybe pratęsti. Visos šios taisyklės siekia užtikrinti sąžiningą ir įdomų žaidimą.

Kas yra futbolas❓

Futbolas yra sportas, kuriame dalyviai, vadinami futbolininkais, varžosi tarpusavyje remiantis tam tikromis taisyklėmis.

Koks yra futbolo aikštės dydis❓

Standartinis futbolo aikštės dydis yra 105 x 69 metrai.

Kiek trunka futbolo rungtynės❓

Futbolo varžybų eiga suskirstyta į du kėlinius, o kiekvienas trunka po 45 minutes, bei papildomą laikotarpį, pridedamą dėl žaidimo stabdymų, kuris įprastai trunka 2-5 minutes. Pertrauka tarp kėlinių yra 15 minučių.

Kas yra futbolo nuošalė❓

Nuošalė futbole yra taisyklė, kuri įvyksta, kai puolantis žaidėjas yra arčiau priešininkų vartų nei kamuolys ir nei paskutinis gynėjas, kai jam atliekamas perdavimas.

Koks futbolo žaidimo tikslas❓

Pagrindinis futbolo rungtynių tikslas – įmušti daugiau įvarčių nei varžovų komanda.