kas-yra-nuošalė-futbole

Kas yra nuošalė futbole?

Nuošalė (angl. offside) – taisyklė, taikoma futbole ir kitose panašiose sporto šakose. Ji nurodo, kaip žaidėjai turi elgtis atakuodami varžovų vartus. Nuošalė futbole fiksuojama, kai žaidėjas yra per arti varžovų vartų, o komandos draugas perduoda kamuolį.

Šiame straipsnyje sužinosite apie nuošalės taisykles, jų išimtis, istoriją, svarbą futbolo žaidime ir patarimus, kaip išvengti šios situacijos.

Nuošalės taisyklė futbole

Nuošalės taisyklė yra itin svarbi futbole, nes ji padeda palaikyti sąžiningą žaidimą. Ši taisyklė apibrėžia, kada žaidėjas atsiduria netinkamoje pozicijoje ir negali aktyviai atakuoti.

futbolo-nuosale

Nuošalės esmė

  1. Žaidėjo pozicija: nuošalė taikoma, kai atakuojantis žaidėjas yra arčiau priešininkų vartų nei paskutinis gynėjas (išskyrus vartininką) tuo metu, kai jam perduodamas kamuolys.
  2. Aktyvus dalyvavimas: žaidėjas laikomas nuošalėje, jei bando pasiekti kamuolį arba trukdo varžovams.

Pavyzdžiui, jei puolėjas bėga link vartų, o kamuolys jam perduodamas, ir jis yra arčiau vartų nei paskutinis gynėjas, teisėjas privalo skirti nuošalę. 

Nuošalės taisyklės svarba

Nuošalės taisyklė yra būtina, nes ji:

  • padeda išlaikyti žaidimo dinamiką,
  • draudžia žaidėjams laukti kamuolio tiesiai prieš vartus, užtikrindama, kad žaidimas būtų įdomus ir sąžiningas.

Trys išimtys, kai nuošalė futbole nėra įskaitoma

Futbolo taisyklėse yra keletas išimčių, kai žaidėjui gavus kamuolį, nuošalės pažeidimas nefiksuojamas.

  1. Smūgis į vartus: jeigu vartininkas tiesiogiai įžaidžia kamuolį į žaidimą, žaidėjas, gavęs kamuolį, nesiskaito esantis nuošalėje.
  2. Įmuštas įvartis: jei žaidėjas įmuša tiesioginį įvartį (pvz., smūgiu iš baudos aikštelės ar tiesiogiai dalyvaudamas žaidime), nėra svarbu, ar kuris nors jo komandos draugas buvo nuošalėje atakos metu, įvartis įskaitomas.
  3. Kampinis smūgis: kampiniam smūgiui taip pat negali būti taikoma nuošalės taisyklė. Jei kamuolys perduodamas tiesiai žaidėjui po kampinio pakėlimo, jis nebus nubaustas už nuošalę, net jei bus arčiau vartų nei varžovų gynėjai.

Svarbu paminėti, kad žaidėjas negali pasinaudoti situacija, kai įmušamas įvartis, atliekamas smūgis į vartus arba skelbiamas kampinis, kad gautų pranašumą būdamas nuošalyje. 

Nuosale-futbole-nera-iskaitoma

Jei po šių įvykių kamuolys perduodamas iš vieno komandos draugo kitam, ir paskutinis, gavęs kamuolį, yra arčiau vartų nei du artimiausi priešininkų gynėjai, jis bus nubaustas už nuošalę.

10 patarimų, kaip išvengti nuošalės futbole

Yra keletas paprastų būdų, kaip išvengti nuošalės žaidime:

  1. Stebėkite gynėjus – nuolat stebėkite gynėjų pozicijas aikštelėje. Tai padės suprasti, kada galima judėti į priekį.
  2. Laikykite tinkamą atstumą – būkite bent vienu žingsniu už paskutinio gynėjo, kai jums perduodamas kamuolys.
  3. Dirbkite komandoje – bendraukite su komandos draugais ir derinkite judesius. Geras bendradarbiavimas padeda išvengti klaidų.
  4. Mokykitės pozicionuoti – tobulinkite savo pozicionavimo įgūdžius. Greita reakcija, kai kamuolys perduodamas, padeda išvengti nuošalės.
  5. Naudokite „sneak“ strategiją – pasinaudokite momentais, kai gynėjai nėra dėmesingi. Greitai bėkite link vartų, kai matote, kad bus atliktas perdavimas.
  6. Stebėkite perdavimus būkite atidūs, kai jūsų komandos draugai perduoda kamuolį. Sužinoti, kada ir kaip bus atliktas perdavimas, padeda geriau pozicionuotis.
  7. Greitai judėkite – nuolat treniruokitės, daug dėmesio skirdami greitam judėjimui ir pozicijų keitimui. Tai padės jums greičiau reaguoti į situacijas.
  8. Išnaudokite aikštės plotą – naudokite visą galimą aikštės erdvę, nes įvairūs judesiai padeda geriau atakuoti ir išvengti gynėjų.
  9. Analizuokite varžovų strategijas – stebėkite, kaip elgiasi priešininkų gynėjai. Tai padės suprasti, kada ir kur geriausia judėti.
  10. Būkite kantrūs – kartais geriau palaukti tinkamos progos, nei skubėti. Kantrybė gali užtikrinti sėkmingą ataką.

Nuošalės istorija

Nuošalės – viena seniausių futbolo taisyklių, atsiradusi XIX amžiaus pradžioje, kai futbolas dar buvo chaotiškas žaidimas.

Ankstyvieji metai

  • XIX a. pradžia: futbolas Anglijoje tapo labai populiarus, tačiau taisyklės įvairiose mokyklose ir klubuose skyrėsi. Kai kuriose žaidynėse žaidėjams buvo leidžiama stovėti prie varžovų vartų, o tai sukeldavo daug nesusipratimų ir problemų.
  • 1863 m.: įkūrus Futbolo asociaciją (FA), buvo suvienodintos taisyklės, įskaitant nuošalės taisyklę, siekiant užkirsti kelią žaidėjams stovėti prie vartų. Tai skatino dinamiškesnį žaidimą.

Futbolo nuošalės taisyklės evoliucija

  • Pirminis apibrėžimas: pirmoji nuošalės taisyklė buvo griežtesnė nei dabartinė. Žaidėjui buvo draudžiama būti arčiau vartų nei du gynėjai, kai jam perduodamas kamuolys, o tai sukeldavo daug ginčų.
  • 1907 m. pokyčiai: taisyklė buvo sušvelninta, leidžiant žaidėjui būti vienoje linijoje su paskutiniu gynėju.
  • 1925 m.: FIFA oficialiai priėmė dabartinę nuošalės taisyklę, leidžiančią žaidėjui būti arčiau vartų nei vienas gynėjas. Šis pokytis iš esmės pakeitė futbolo žaidimo stilių.

Šiuolaikinė nuošalės taisyklė

Šiandien nuošalė apima šiuos aspektus:

Aktyvus dalyvavimas

Dabar nuošalė taikoma tik tuo atveju, jei žaidėjas aktyviai dalyvauja žaidime, pavyzdžiui, siekia kamuolio arba trukdo varžovams.

Vaizdo peržiūros technologijos (VAR)

Nuo 2018 m. pasaulio čempionato, VAR sistema padeda teisėjams spręsti nuošalės situacijas. Tai mažina ginčų skaičių ir didina žaidimo skaidrumą.

Išvados – nuošalė futbole

Nuošalės taisyklė yra esminė futbolo žaidimo dalis, užtikrinanti sąžiningą ir dinamišką žaidimą. Ji riboja žaidėjų veiksmus, kai jie atakuoja priešininkų vartus ir nustato, kada žaidėjas atsidūrė nuošalėje. 

Suprasti futbolo nuošalę ir jos išimtis būtina, kad žaidėjai galėtų gerai planuoti strategijas ir išvengti nepageidaujamų situacijų. Nuošalės istorija rodo, kaip futbolo taisyklės keitėsi, siekiant padaryti žaidimą patrauklesnį.

DUK: futbolo nuošalė

Kas yra nuošalė futbole❓

Nuošalė angliškai offside yra taisyklė, kuri fiksuojama, kai atakuojantis žaidėjas yra arčiau priešininkų vartų nei paskutinis gynėjas (išskyrus vartininką) tuo metu, kai jam perduodamas kamuolys.

Kada nuošalė nefiksuojama❓

Nuošalė nefiksuojama, jei kamuolį gauna žaidėjas tiesiogiai iš kampinio, laisvo smūgio ar jei perdavimą atliko priešininkų žaidėjas.

Kas laikomas aktyviai dalyvaujančiu žaidime❓

Aktyviai dalyvaujančiu žaidime laikomas žaidėjas, kuris bando pasiekti kamuolį, trukdo varžovams ar kitaip įtakoja žaidimo eigą.

Ar buvimas nuošalėje visada yra taisyklių pažeidimas❓

Ne, buvimas nuošalėje pats savaime nėra pažeidimas; ji fiksuojama tik tada, kai žaidėjas aktyviai dalyvauja žaidime.

Kodėl svarbu suprasti nuošalės taisyklę❓

Suprasti nuošalės taisyklę svarbu, nes ji gali turėti didelės įtakos rungtynių rezultatams ir žaidimo strategijoms.

Į viršų